viktor_lviv

Карателі НКВД

Спогади Зиновії Сидор про каральну акцію військ НКВД у селі Малий Любінь  Городоцького району Львівської області на Святий Вечір 6 січня 1945 р.   

Розповідь мешканців села Малий Любінь:

Михайло Міськів — 90 років

Марія Гудз — 82 роки.

Селяни, не передчуваючи біди, готувалися до великого свята. Раптом вранці спалахнула пожежа, загорілися десятки хат, стаєнь і стодол. Почалася страшна паніка. Люди вискакували з палаючих хат і тут же потрапляли під шквальний автоматний і кулеметний вогонь. Крик і стогін роздирав груди, ревіла худоба в палаючих стайнях. Падали від пострілів люди, закривавлюючи білий сніг. Немічні старі горіли живцем. Так під виглядом боротьби з Українською Повстанською Армією по-варварськи розправились з мирним населенням Малого Любеня загони московських шовіністів-карателів. Під час цієї варварської операції згоріло 35 хат із стайнями і стодолами, тобто 45 відсотків усіх дворів. Від куль і вогню загинуло 30 осіб.

За розповідями очевидців, пожежа знищила садиби Марії Гудз, Ганни Косик, Івана Шмагали, ще однієї Ганни Косик, Михайла Рубльовського (дві хати), Григорія Куриляка, Федора Хитренька, Андрія Бишлея, Степана Войтуха, Степана Михайляка, Ганни Вержановської, Ганни Дацишин, Іван Кулая, Івана Гудза, Михайла Гудза, Миколи Процака, Василя Гудза, Михайла Косика, Катерини Міськів, другого Івана Шмагали, Ганни Кухар, Михайла Кулая, Івана Наконечного, Івана Богоноса, Анастасії Дудок, Івана Труша, Анастасії Кутельмах, Михайла Дацишина, Куласька.

Підступна акція чекістів розпочалася настільки несподівано, що багато людей не змогли вискочити з палаючих хат і згоріли живцем. Так загинули у вогні Іван Врублевський, Іван Косик, Ганна Козловська, Варвара Куриляк, Василь Бишлей, Григорій Ковч, Дмитро Мартиняк, Марія Дацишин. Від автоматної черги впали Василь Голубець, Йосиф Кальмук, Михайло Дацишин, Ясь Заторський, Йосиф Боднар, Михайло Косик і два його сини – Григорій та Степан. Третій син Косика Іван заховався разом з Степаном Боднаром та Михайлом Процаком у криївку і там усі загинули від вибуху гранат. Іван Кулай, Іван Гудз та Михайло Гудз, рятуючи корів від пожежі, вивели їх у каменоломні, але й їх досяг автоматний вогонь. Син Івана Кулая Дмитро, вискочивши з палаючої хати на вулицю, був убитий кулею. Загинув також від автоматної черги Іван Тарнавський, який приїхав з Волині до мами на Святий Вечір. Під час цієї бойні і пожежі пропав безвісти Іван Ільчишин. 

Джерело:

Російські шовіністи залили Святвечір кров’ю (автор: Лига Володимир Іванович)

Error

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic