Село Завидче

18.03.1945 р. більшовицькі окупанти після бою з УПА, розлючені своїми втратами пішли в с. Завидче (Радехівського р-ну Львівської області) і підпалили там ряд господарств.

Collapse )

Присілок Салаші

28 серпня 1944 р. більшовицькі окупанти спалили присілок Салаші (зараз Діброва) Сокальського р-ну Львівської області.

Присілок Салаші ще в 1940 р. був депортований більшовицькими окупантами в Бессарабію, але згодом селяни повернулися додому. 28 серпня 1944 р. після бою з УПА енкаведсти спалили присілок.

Джерела:

Літопис УПА. Нова серія. Т. 12. — С. 417.

Село Іваньки знищене Московією – Частина І (автор: Івасейко Степан)

"Экономическое состояние районов, контролируемых УПА, более благоприятное..."

Петро Вершигора
Петро Вершигора

Фрагмент із повідомлення Петра Вершигори в Український штаб партизанського руху (УШПР):

«Всё Полесье за исключением крупных коммуникаций Сарны-Ковель, Ковель-Брест и Сарны-Лунинец было полностью свободно от немцев, громадная территория от Сарны до Буга была поделена между партизанами и соединениями украинских националистов, вытолкнутых из-за Горыни.

…Западный берег р. Горынь, районы Стыдень, Степань, Домбровица, район Колки-Рафаловка были в руках УПА, за ними до Стохода Советские партизаны, и от реки Стоход на Запад полностью националистические районы УПА, партизанами даже не разведанные – какое-то белое пятно на карте Полесья…

Экономическое состояние районов, контролируемых УПА, более благоприятное, чем в советских районах, население живёт богаче и менее ограблено…

Волынь – в частности районы Городище, Турийск, Порицк, Горохов, Владимир-Волынский полностью находилось под контролем УПА. Гарнизоны противника были только в крупных населённых пунктах вдоль коммуникаций и в райцентрах».

ЦДАГОУ, Ф. 63, оп. 1, спр. 4, арк. 140.

"Визволителі" палили не тільки села

В 1946 р. навесні большевики в боротьбі з УПА застосовували методи масового випалювання лісів у тих теренах, де сподівались більшого скупчення сил УПА. До такого засобу вони вдавалися вже попередніми роками, але тоді це були, скоріш, окремі, відірвані, а не масові випадки. 

[...]  

Від запаленої частини, звичайно, займався ввесь комплекс лісу. Запалювали ліс або безпосередньо самі оперуючі енкаведівські відділи, або авіяція (ранньою весною) запалювальними бомбами, або такі завдання НКВД давало сексотам. 

Весною 1946 р. в цей спосіб спалено майже всі соснові ліси в Ковельщині (т. зв. Цуманський ліс спалений цілком), в північно-східній частині Львівської області (Сокальщина, Равщина, Радехівщина, Брідщина), ліси в околицях Станиславова (Чорний ліс) і цілий ряд менших лісних масивів. 

Матеріальні втрати країни в наслідок акції — величезні. В лісовому комплексі Лопатин — Грицеволя (Львівська область) вигоріло понад 3 600 моргів лісу. Між Топоровом і Трійцею  (Львівська область) згоріло 9 000 моргів лісу.

 [...]  

Большевики не обмежувалися лише паленням самих лісів. В багатьох випадках разом з лісом спалювали також підлісні села, присілки і хати. Під час спалення лісів спалено, наприклад, такі села: Волиця Радванецька, Кути б. Трійці, Лісові б. Топорова, Добролівка б. Щурович  (Львівська область).

Джерело:

Дяків-Горновий О. Ідея і Чин. Повна збірка творів. Товариство колишніх Вояків У.П.А.: Нью-Йорк- Торонто- Мюнхен, 1968. — С. 354-355.

«З метою ліквідації бази повстанців, хутір Лабач – спалений»

14 вересня 1944 р. енкаведисти підпалили село Лабач Буського р-ну Львівської області.

Було спалено 32 господарства. Про що цинічно в оперативному зведенні константували: «З метою ліквідації бази повстанців, хутір Лабач – спалений»

с. Лабач
с. Лабач

Джерела:

Літопис УПА. Нова серія. Т. 13 — С. 93

Романюк М. БОРОТЬБА ОРГАНІВ РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ ПРОТИ ПІДПІЛЛЯ ОУН ТАВІДДІЛІВ УПА ЗОЛОЧІВСЬКОЇ ОКРУГИ (1944-1946)

Google maps С. Лабач

Село Баймаки

13 вересня 1944 р. під час облави більшовиків на с. Баймаки Буського р-ну Львівської області, енкаведисти спалили в селі 29 господарств.

Церква Пресвятої Євхаристії в с. Баймаки.
Церква Пресвятої Євхаристії в с. Баймаки.

Джерела:

Літопис УПА. Нва серія. Т. 13 — С. 93.

Церква Пресвятої Євхаристії

«Маєте Самостійну Україну»

6 вересня 1944 р. під час каральної операції енкаведисти спалили села Піски та Лісове Бродівського р-ну Львівської області.

В с. Піски було спалено 150 господарств, під час спалення села енкаведисти викрикували: «Маєте Самостійну Україну». Щодо жертв серед мирного населення, то відомо про вбивство карателями Дмитра Остапчука (18 років) і Марії Музички (85 років) — її живою кинули у вогонь.

Села Лісове і Піски Бродівськогор-ну Львівської обл.
Села Лісове і Піски Бродівськогор-ну Львівської обл.

Джерела:

Літопис УПА. Нова серія Т. 13. — С. 93.

Романюк М. БОРОТЬБА ОРГАНІВ РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ ПРОТИ ПІДПІЛЛЯ ОУН ТА ВІДДІЛІВ УПА ЗОЛОЧІВСЬКОЇ ОКРУГИ (1944-1946)

Google maps с. Лісове і Піски.